هنگامی که در 16 مردادماه سال 1358 حضرت امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس اعلام و مسلمانان جهان را به اعتراض به صهیونیسم جهانی در این روز فراخواندند، کمتر کسی فکر می‌کرد که این فراخوان به یکی از فراگیرترین و بنیادی‌ترین حرکت‌های اعتراضی علیه صهیونیسم تبدیل و سبب شود رؤیاهای صهیونیست‌ها جهت تسلط بر جهان اسلام نقش بر آب شده و راهبرد نیل تا فرات به التماس برای امنیت در مرزهای 1948 تبدیل شود. امام درخصوص روز قدس می‌فرمانید: «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است، روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت‌ها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند، من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم و روزی است که ما باید تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.»

راهبرد امام در اعلام روز قدس و حمایت‌های مردم در ایران و جهان اسلام دستاوردهای ارزشمندی را در پی داشت که از آن جمله می‌توان، به تبدیل تقویت جبهه مقاومت و حمایت از آرمان‌ فلسطین به موضوع اول جهان اسلام اشاره کرد. حمایت انقلاب اسلامی از آرمان فلسطین و آزادی قدس سبب شد موضوع رهایی قدس از یک گفتمان ناسیونالیستی در جهان عرب به گفتمان اسلامی تبدیل و عقبه آن از جمعیت 150 میلیونی اعراب به جمعیت 1.5 میلیاردی جهان اسلام در آن روزها تبدیل شود. تأثیر حرکت انقلاب اسلامی در حمایت از آرمان فلسطین و انتقال تجربیات انقلاب اسلامی به مبارزان فلسطین سبب شد روند شکست‌های زنجیره‌ای اعراب از رژیم صهیونیستی که در جنگ‌های 1948، 1957، 1967 و 1973 و همچنین ورود اسرائیل تا مرکز بیروت در اوایل دهه 80، به روند پیروزی تبدیل که انتفاضه اول فلسطین، انتفاضه دوم، جنگ 33 روزه و جنگ 23 روزه و … محصول آن بود، به گونه‌ای که رژیم صهیونیستی را واداشت که از آرمان نیل تا فرات عقب‌ نشسته و به مرزهای 67 اکتفا کند.

این روزها شاهد حمله وحشیانه صهیونیست‌های غاصب علیه مردم و آرمان‌های بلند فلسطین یعنی آزادی قدس شریف هستیم. این روزها صهیونیست‌ها، با یورش به قدس شریف آنجا را به پادگان نظامی خود بدل کرده‌اند و مسلمانان تقریبا سکوت مرگباری در اینخصوص دارند. جهان عرب که درگیر بازی احمقانه و جدل با قطر است و دولت جمهوری اسلامی هم واکنش شدیدی از خود نشان نمی‌دهد. سکوت دولتمردان و واکنش ناچیز آنها درخصوص مسئله فلسطین آنقدر سنگین است که باعث شده «اسماعیل هنیه» به روحانی نامه بنویسد.

رئیس دفتر سیاسی حماس  در نامه به رئیس‌جمهور ایران به تشریح اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی و ضرورت بسیج امت اسلام برای مقابله با این رژیم تاکید کرده است. در این پیام آمده است: رژیم اشغالگر صهیونیستی بیش از هر وقت دیگری بر اجرای طرح خود مبنی بر سیطره کامل برمسجد الاقصی، تقسیم زمانی و مکانی آن بین مسلمانان و یهودیان و تحمیل خود به عنوان تنها مرجع اداره امور این مسجد در مقابل محدود کردن نقش تاریخی اداره اوقاف اسلامی قدس  تنها طرفی که مسئول اداره امور قدس است  اصرار دارد. رژیم صهیونیستی از روز جمعه ۱۴ جولای ۲۰۱۷ درهای مسجد الاقصی را بسته و این مسجد همچنان به خاطر اقدامات خودسرانه این رژیم و نصب گیت‌های امنیتی در ورودی‌های آن که با هدف تشدید سلطه و حاکمیتش بر این مسجد و کنترل ورود و خروج فلسطینیان از آن صورت می‌گیرد، تعطیل است؛ اقدامی که تعدّی آشکار به قداست معراجگاه نبی اکرم(ص) و یار حرمین شریفین به شمار می‌رود.

هنیه در ادامه خطاب به رئیس جمهور ایران تاکید کرد: مسجد مبارک الاقصی، وجدان و حمیت شما را به یاری می‌طلبد. در برابر اقدامات دشمن صهیونیستی برای تحمیل واقعیت‌های جدید بر مسجد الاقصی به گونه ای که این رژیم به تعیین کننده سرنوشت این مسجد تبدیل شود، نمی‌توان سکوت کرد. وی در نامه خود با اشاره به ابزارهای فشار موجود دولت‌های عربی و اسلامی خاطرنشان ساخت: دولتهای عربی و اسلامی ابزار های قدرت دیپلماتیک، قانونی، مردمی و رسانه‌ای زیادی در اختیار دارند و امروز مسجد الاقصی بیش از هر وقت دیگری نیازمند بکارگیری این ابزارهای قدرت به منظور اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی در تمامی محافل و مناسبت‌ها است و کمترین کار حمایت از تحریم و منزوی کردن این رژیم و پیگرد و بازخواست سران آن به خاطر ارتکاب جنایات علیه ملت و مقدسات فلسطین است.

سکوت رییس دولت بیش از این جایز نیست و می‌طلبد که دولت موضع قاطع‌تری در اینخصوص اتخاذ کند. محود مقاومت تا امروز با اقتدار و مواضع ایران توانسته در مقابل قدرت‌های بزرگ ایستادگی کند و این سکوت می‌تواند تبعات سنگینی برای کشور، آرمان‌های بلند امام راحل و همچنین محور مقاومت داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را منتشر نمایید